vloženo 22. 12. 2014
Od roku 2013 mají majitelé nemovitostí zákonem uloženou povinnost zajistit při prodeji a pronájmu průkaz energetické náročnosti budovy (dále jen Průkaz), lidově taktéž nazýván jako energetický štítek.
Evropská unie včetně České republiky se rozhodla, že bude nejrůznějšími způsoby snižovat spotřebu energií. Proto jsou výrobci domácích spotřebičů již od roku 2001 povinni u svých produktů udávat spotřebu, podle které jsou rozčleněny do kategorií A (A+++) až G, což je pro uživatele přínosná informace. EU se proto rozhodla, že toto opatření zavede i do segmentu nemovitostí.
Právní rámec určuje zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií a vyhláška č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov.
Povinnost taktéž platí při výstavbě nových objektů, rozsáhlejších rekonstrukcích, případně i při pouhém užívání větších budov.
Průkaz stojí cca 5 000 Kč u rodinného domu, 10 000 Kč u bytového domu, 20 000 Kč u komerční nemovitosti.
Průkaz platí 10 let od jeho vyhotovení, popř. do provedení větší změny stavby.
Za přestupek - nezajištění Průkazu - lze uložit pokutu až do 100 000 Kč.
Jsou lidé, kteří jsou těmito změnami nadšeni. Ve finále by správně měli při hledání nemovitostí ke koupi a pronájmu vidět vývěsku s různými nemovitostmi, z nichž u každé nemovitosti je informace o tom, jak je energeticky (ne)úsporná.
Jedná se o další z řady zásahů do svobody rozhodování ze strany EU, kdy dobrý úmysl má mnoho negativních důsledků.
1/ Pán kupuje rodinný dům v původním stavu - energetický stav domu ho nezajímá, protože ihned po koupi rodinný dům bude kompletně rekonstruovat a tím změní i jeho energetickou náročnost; ze zákona ovšem prodávající musí zaplatit za Průkaz, který bude už za 1 měsíc z důvodu rekonstrukce neplatný; a nový majitel si po rekonstrukci musí nechat vyhotovit Průkaz nový:)
2/ Majitel se chce pokusit prodat svůj rodinný dům za vyšší částku - o 20% vyšší, než je běžné; dům pravděpodobně nikdo nekoupí - majitel i přesto musí za průkaz zaplatit.
3/ Při vyhotovení Průkazu není nutno provádět termosnímek - jedná se tedy o jakýsi teoretický předpoklad, jakou má stavba asi spotřebu - přitom mohou existovat 2 rodinné domy hned vedle sebe, které se jeví jako stejné - Průkaz bude u obou domů vykazovat stejnou - teoretickou energetickou náročnost, ale z důvodu různorodé kvality při jejich výstavbě bude jejich spotřeba v praxi odlišná.
4/ V praxi se věc často řeší tak, že zájemce se rozhodne pro nemovitost, nemovitost si rezervuje a až poté, co je obchod de facto dokončen - se dodatečně vyhotoví Průkaz, ať splníme zákon; praktický přínos pro společnost je nulový, ve skutečnosti spíše negativní, protože prodávající musí utratit peníze za vyhotovení Průkazu a lidé ztratí třeba deset hodin produktivního času tím, že společnosti nic nepřinesou.
I laikovi je jasné, že 50 let starý nezateplený dům s původními okny bude na vytápění náročnější než novostavba. Zájemce o nemovitost se vždy může s prodávajícím domluvit na zhotovení Průkazu dobrovolně. Nevidím proto jediný důvod, proč by nám tuto povinnost měl jakýkoliv zákon přikazovat a omezovat tím naše svobodná rozhodnutí.
2011 - 2024 © Ing. David Herbinger, všechna práva vyhrazena webdesign: Ladzo.cz